Szóljon hozzá

Erdős Sándor

Erdős Sándor

született 1947. augusztus 21. Budapest

Olimpiai és 2x-es világbajnok, VB ezüst- és 2x-es VB bronzérmes, 10x-es országos bajnok párbajtőrvívó.

1947. augusztus 21-én született Budapesten. Édesapja barátja volt Bay Béla és Rerrich Béla, maga is vívott, ezért mindhárom fiát a vívás felé terelte. Erdős Sándor, a „kis René”, ahogy társai hívták, 1960-ban elkezdett a BVSC-ben gyakorolni. Középső bátyjának, Gábornak, aki később szintén válogatott párbajtőröző lett, Váry Attila volt a mestere, aki egyszer meglátta, és odahívta magához: „Te is, fiacskám, párbajtőröző leszel!” Később edzői voltak Bay Béla és Németh Árpád is.

Leányfalun élt, Szentendrére járt a Móricz Zsigmond Gimnáziumba, a fővárosba járt edzésre. Szülei szigorúan megkövetelték a tanulást, csak akkor mehetett vívni, ha jól tanult.

1965-ben megnyerte az ifjúsági bajnokságot, így indulhatott a rotterdami ifjúsági világbajnokságon, azonban nem jutott be a döntőbe.

Az egyetemi felvételit követően – közgazdásznak készült –bevonult katonának Kalocsára, 11 hónapig nem tudott edzeni. Leszerelés után visszaküzdötte magát az ifi válogatottba, 1967-ben bronzérmes lett a teheráni ifi VB-n. Bekerült a felnőtt keretbe, 68-ban ranglista hatodikként a magyar csapat itthon maradt tartaléka lett. A magyar csapat győzött az olimpián, így a következő évben, bár minden komolyabb hazai versenyt megnyert, ranglistaelsőként sem tudott bekerülni a nagy csapatba.

1970-ben végre indulhatott a VB-n, fiatalon került be a csapatba, a második legfiatalabb Fenyvesi is öt évvel idősebb volt nála. Meghálálta a bizalmat, a csapat 1970-ben és 71-ben is világbajnok lett, ahogy a müncheni olimpián sem találtak legyőzőre.  

1971-ben közgazdász, 76-ban vívó szakedzői oklevelet szerzett.

A 1976-os olimpián a bevezetett létszámkorlátozás miatt Fenyvesi Csabával a tőr csapatban is vívnia kellett, hetedikek lettek, a párbajtőr csapat pedig nagy küzdelem után éppen csak lemaradt a dobogóról.

Az 1980-as csapatba már nem került be, abbahagyta a versenyzést, az üzleti életben találta meg a számítását.  A 90-es évek elején dr. Bodnár András olimpiai bajnok vízipólóssal megalapították az egyik első hazai egészségügyi magánvállalkozást, melynek segítségével megteremtették az ultrahangvezérelt vesekőzúzás feltételeit Magyarországon. Cégük mobil készülékekkel járták az országot, volt olyan év, amikor 37 kórházban végeztek kezeléseket.

Szabadidejében szenvedélyesen bridzsel és tartja kiváló kondícióját is.

Fotó: mob.hu