Halla Péter

Halla Péter

született 1944. május 20. Budapest

Napjaink egyik legkiválóbb vívómestere, az olimpiai bajnok Nagy Dávid mestere, Koch Máté nevelőedzője.

1953. december 12-én született Hódmezővásárhelyen. Édesanyja, nagyszülei pedagógusok voltak, ő azonban abban a városban, amely Juhász Katalint és Gyuricza Józsefet adta a magyar vívósportnak, és ahol Magyary Ágnesnek köszönhetően ismét válogatott szintű tőrözők nevelkednek, Halla Péte is tőrvívónak készült.

Érettségi után Budapesten, a Testnevelési Főiskola nappali vívómesterképző szakán tanult, mellette és azt követően 20 évig az MTK tőr utánpótlás edzőjeként dolgozott, Szőcs Bertalan mellett, akitől rengeteget tanult. 

4 évig a Kuvaitban tevékenykedett, a tőrválogatottal kijutott az atlantai olimpiára is.

Hazatérte után a Vasas akkori szakosztályvezetője, Kunfalvy Péter hívta a pasaréti klubba, kezdetben itt is tőredzőként dolgozott. 2004-ben, miután Nagy Tímea megnyerte második egyéni olimpiai bajnoki címét, minden gyerek párbajtőrözni akart. Halla úgy gondolta, hogy nem szabad őket másik klubba küldeni, így fokozatosan áttért a párbajtőr oktatására.  2005-től az otthona közelében lévő Bocskai iskolában – hazánkban elsőként – beindította az iskolai vívást, amely mára szövetségi támogatással országos hálózattá nőtte ki magát. 

Legalább 3 korosztály felnevelésébe tellett, amíg a Vasasban felnőtt a párbajtőr a kard szakághoz. A nevelőedzők mindig, minden sportágban kulcsszerepet játszottak, hiszen ők szerettetik meg sportágukat a kezdőkkel, és ők azok, akiktől azokat a széles alapokat megkapják, amelyre azután magas építményeket lehet építeni. Manapság pedig jelentőségük tovább növekszik, hiszen a mozgásszegény életmód miatt a gyerekek erőnlétének és mozgáskoordinációjának kialakítása is az edzők feladata.

2013-ban egy Halla tanítvány már kadet EB aranyat nyert, 2018-ban 2 tanítványa is tagja volt a junior EB és VB győztes csapatnak, a korosztályos és felnőtt országos bajnoki címeket pedig szinte számolatlanul nyerték „gyerekei”. Sokatmondó számok: a világ élvonalába tartozó férfi párbajtőrözőink hazai ranglistájának első 10 helyezettje közül 5-nek Halla Péter a nevelőedzője, valamennyiüknek 10-15 éve segíti/segítette a pályafutását… 

Foglalkozik kevésbé sikeres tanítványokkal is, akikben lát valamit: szorgalmat, a vívás szeretetét vagy olyan emberi tulajdonságokat, amelyeket úgy érzi, a maga módján segítenie kell. Sákovics József (első egyéni párbajtőr világbajnokunk) unokája néhány éve amatőrként időnként lejár az OSC-be edzeni, a nagymama, Dömölky Lídia – olimpiai és 5x-ös világbajnok tőrvívónőnk – pedig megkérte Halla Pétert, hogy amikor ideje engedi, adjon neki 1-1 iskolát. Beni hetente iskolázik nála. A szülők – ismerve a mai viszonyokat – időnként megkérdezik, hogy mivel tartozik a vívóleckékért, Halla Péter szerint azonban a család már olyan sokat adott a magyar vívásnak, hogy ennyit minden ellenszolgáltatás nélkül megérdemel.

Ritkán vállal már befutott tanítványokat, a többszörös világbajnok és olimpiai érmes öttusázóval, Marosi Ádámmal azonban 2018-ban – fél év próbaidővel – kivételt tett, mára pedig már igazi apa-fia kapcsolat alakult ki közöttük. Marosi így beszél arról, hogy mi vezette Halla Péterhez: „Nem tudtam hogyan, s miként dolgozik, egyedül azt láttam, kivétel nélkül a tanítványai úgy vívnak, mint az ördögök! Gyorsak, eredményesek, tű pontosak. Mindegyik más és más karakter, az egyéniségüktől függetlenül lehetett látni, hogy igen, ők „Halla tanítványok”. .. Korábban többször láttam Őt vívóversenyeken. A szúrós tekintet, a fegyelmezett viselkedés mögött egy roppant melegszívű, a végletekig kedves, igazi segítőkész, vér profi EDZŐ lapult.”

Halla Péter csendes, kitartó, pontos, szorgalmas ember és nagytudású, megalkuvást nem ismerő, szigorú, sokat követelő mester. Olyan mester, aki nemcsak a mesterfogásokat tanulta meg és gyarapítja a régi nagy mesterek nyomán, de átvette tőlük a tisztesség, a becsület, az egyenesség és őszinteség ma már kevesebbek által tisztelt értékeit is.