Porteleky László dr.

Porteleky László dr.

1870. február 12. Kisújszállás – 1953. február. 20. Csővár

Az első hivatalos magyar kardbajnokság győztese, ügyvéd, kiváló sport és közéleti ember, akiről Stróbl Alajos a Múzeum-kerti Arany János szoborcsoport Toldi figuráját mintázta.

Kisújszálláson született 1870. február 12-én, szülei Porteleky László tanító, kántor és Horkay Terézia négy gyermeket neveltek fel. László fiuk a kisújszállási hatosztályos református gimnázium elvégzése után az iglói főgimnáziumban tanult, ekkor kezdett rendszeresen sportolni, tornázott és atletizált.

1887-88-ban került Pestre, ekkor már neves sportembernek számított, és jogászhallgatóként a MAC-ban vívni kezdett. Kezdetben Keresztessy József Zöldfa (ma Veres Pálné) utcai vívótermében gyakorolt, később az Olaszországból hazatért Halász Zsiga lett a mestere. Habár a legkiválóbb vívók között emlegették, a Millenniumi vívóverseny nem hozott számára sok sikert, ezt követően a Magyarországra költöző Santelli mesternél pallérozódik tovább. Igazi allround sportember volt, úszott, teniszezett, evezett, birkózott, ökölvívott, de ekkor már a vívás talán közelebb állt a szívéhez. Az ő szavaival: „Ami a szobrásznak a véső, ami festőnek az ecset, a zeneművésznek a hangszer, az a vívónak a kard.”

Legemlékezetesebb vívóversenye az 1900-ban kiírt első magyar kardbajnokság volt, ahol első helyezést szerzett, tőben Mészáros Ervin mögött ezüstérmes lett. Vívásáról a korabeli lapok így írtak: „Porteleky László vasizom atléta. Mindig higgadt, semmi fölösleges mozgást nem tesz, de vágásai gyorsak, mint a villám, és biztosak.”

Kevesen mondhatják el magukról, hogy több sportágban is magyar bajnoki címet szereztek, mint ő: a kardvíváson felül 1896-ban atlétaként az öt versenyszámból álló pentatlonban és 1896-ban súlydobásban. Barátai tréfásan így nevezték: Sporteleky…

A daliás termetű sportembert negyedéves joghallgató korában Stróbl Alajos, a kor neves szobrásza felkérte, hogy álljon modellt a Múzeum-kertbe felállítandó Arany János szoborcsoport Toldi Miklós alakjának megmintázásához. Az 1892-től csaknem 17 évig miniszteri tanácsosként, majd ügyvédként dolgozó Porteleky szobájának becses dokumentuma az íróasztala fölé függesztett Arany János szobor fotója volt, Stróbl Alajos köszönő soraival.

1939-ben feleségével Nyitrára költözött, de egy év után vissza kellett térniük a Felvidékről, Galgagyörkön, majd Csőváron telepedtek le.

Porteleky László 65 éves korában még versenyzett, részt vett a nagykun városok Nagykun Sport Liga versenyein, és két fegyvernemben is az első helyen végzett.

83 éves korában, 1953. február 20-án Csőváron végelgyengülésben hunyt el, ott is van eltemetve.

Kisújszállás polgárai büszkék városuk neves bajnokára. A városi tűzoltó laktanya, melynek 10 évig parancsnoka volt, 2002-ben felvette Porteleky László nevét. A 150 éves jubileum alkalmából pedig Ari Géza nyugalmazott tanár felkutatta Porteleky és családja életét és munkásságát, és egy 21 oldalas, rendkívül igényes összeállítást készített, mely elérhető és szabadon letölthető:

https://drive.google.com/file/d/1PcDvfk9IvCEvN-b9HlIzQ-5I5Kh98m6o/view